Milline võiks olla just sinu jaoks sobivaim vaskpuhkpill - trompet või tromboon, metsasarv või eufoonium, äkki hoopis althorn või tuuba?
Tegemist on keerulise küsimusega. Kõigil vaskpillidel toimub heli tekitamine ühetaoliselt, kuid igal pillil mängimine esitab mängijale natuke erinevaid väljakutseid. Õpilase füüsilisi ja intellektuaalseid eeldusi on varases nooruses keeruline hinnata ja ei tuleks seetõttu sobivaima pilli valimisega liialt kiirustada. Siiski on praktikas kinnitust leidnud , et edaspidi saavad paremini hakkama just varasemad alustajad. Teatavaid paralleele võib siin tõmmata endale sobivaima spordiala leidmisega. Millegagi tuleb lihtsalt alustada ja aja jooksul selgub just sulle sobivaim ala.
Puhkpillide juurde oma õige teeotsa leidmise abistamiseks on Saue Muusikakoolis loodud vastav eelõppe rühm, A-Stuudio, kus gruppiõppe vormis omandatakse esimesed teadmised ja oskused vaskpillidel hääle tekitamiseks ning saadakse ka ühtlasi esimesed koosmängu kogemused. Enamasti selgub aasta või paari jooksul, millise pilli valik võiks olla edasiseks parim.
Mida A-Stuudios erinevate tegevustega arendatakse?
● Üldmusikaalsus
○ rütmitunne
○ muusikaliste helide tähelepanelik kuulamine
○ esmased teadmised noodikirjast
● Puhkpillide mänguks vajalikud oskused
○ kontrollile allutatud sisse- ja väljahingamine
○ suupiirkonna näolihaste ja keele (nn suudimi) arendamine ja enda tahtele allutamine
● Üldised võimed
○ koordinatsioon
○ reaktsioonikiirus
○ tähelepanelikkus
○ koostööoskused
○ oskus eesmärgi nimel pingutamiseks
Puhkpillide sobivus vaid tugevatele poistele on ümber lükatud müüt. Maailma juhtivates orkestrites on järjest enam naisi endale koha leidnud nii rühmamängijatena kui ka solistidena. Mõningad näited, keda võiks Youtubes kuulata:
○ Sarah Willis (metsasarv)
○ Alison Balsom (trompet)
○ Aline de Alcântara (tromboon)
○ Kim Holly Thorpe (eufoonium)
○ Carol Jantsch (tuuba)
A-Stuudiosse vastuvõtuks ei toimu muusikalisi katseid. Õpilaste juhendamine toimub kahel korral nädalas – üks tund väikeses rühmas või individuaaltunnina ja teine kokkusaamine kõigile ühiseks koosmänguks.
Koolil pille jagub vaid esimesele kümnele registreerunule! Iga lapse üks vanem võib ja on oodatud vaatama tunde ja osalema ühisproovides.